O Mně

Jiří Martínek


Mé zkušenosti, praxe a hodnoty

Po dosažení základního vzdělání, jsem šel studovat obor Pozemní stavitelství, kde jsem absolvoval 2 ročníky. Naštěstí, mnou bylo včas zjištěno, že tento obor není to, co bych v životě chtěl dělat a co by mě naplňovalo. Ale díky němu jsem si osvojil rýsování, deskriptivní geometrii, kreslení, prostorovou představivost a konstrukční prvky ve stavebnictví. Ačkoli jsem to v té době netušil, tak se mi v následujících letech tyto nabyté zkušenosti hodili a hodí.

V roce 2006 jsem po vyrovnávacích zkouškách nastoupil do druhého ročníku Střední odborné školy Oselce na maturitní obor Umělecký kovář, zámečník - umělecké zpracování kovu - práce kovářské a zámečnické. Tento obor jsem v roce 2009 završil maturitní zkouškou. Později jsem zjistil, že přesně před 50 lety v této škole dostudoval můj děda obor kovář - podkovář.

Během a po škole, mi bylo umožněno projít čtyřmi různými dílnami uměleckých kovářů, kde jsem se přiučil mnohým dalším dovednostem a potvrdil si, že kovařina je to co mě opravdu baví.

Poté jsem pracoval v různých firmách jako brusič, svářeč, zámečník, nástrojař.

V roce 2016 mi byla nabídnuta, díky SŠ Oselce v rámci Česko-Bavorské spolupráce, šance pracovat v Německu v restaurátorské firmě Haber&Brandner Gmbh v Regensburku. Zde jsem měl možnost pracovat na památkách první kategorie a památkách UNESCO až do roku 2021. 

Umělecké kovářství JM jsem založil na vedlejší živnost v roce 2015. Od té doby do něj investuji většinu svého volného času (po práci, o víkendech) a plním si tak svůj sen o poctivém kovářském řemesle, které mě stále nepřestává ohromovat svojí pestrostí a možnostmi.

Od začátku roku  2021 funguji na hlavní živnost.

Zde opravdu platí: ,, Čím víc toho umím, tím víc zjišťuji, že neumím"